Recenze/aktuality

Procesory AMD jsou zpátky ve hře

[9.4.2017] Trhu procesorů pro výkonné počítače vládne Intel s procesory Core i7/i5/i3. Nová generace procesorů AMD Ryzen to může změnit

Z procesorů nové generace, postavených na 14-nanometrové architektuře Zen, zatím AMD uvedlo na trh procesory desktopové s označením Ryzen. Ve druhé polovině roku se má objevit i nová řada  procesorů AMD, určených pro notebooky.
Nová generace desktopových procesorů AMD Ryzen je rozdělena do tří výkonnostních skupin, jejichž značení je obdobné jako u Intelu:
- Ryzen 7 - špičkový model, má osm jader a šestnáct výpočetních vláken
- Ryzen 5 - výkonnostní střed, čtyři nebo šest jader a na každé jádro dvě výpočetní vlákna
- Ryzen 3 - základní řada se čtyřmi jádry bez možnosti Multi-Threadingu.

Dle testů procesory AMD Ryzen výkonem konkurují odpovídajícím modelům od Intelu, ovšem při výrazně nižší ceně. Srovnatelná je přitom i spotřeba energie a s tím související nároky na chlazení. Ryzen dominuje zejména v aplikacích, které dokáží efektivně využít větší počet procesorových jader.
Novému procesoru AMD Ryzen 7 1700X výkonnostně zhruba odpovídá Intel Core i7-6850K, ovšem cena se výrazně liší:
AMD Ryzen 7 1700X  (8 fyzických jader / 3,4 GHz, cena procesoru asi 9 900 Kč bez DPH)
Intel Core i7-6850K   (6 fyzických jader / 3,6 GHz, cena procesoru asi 15 500 Kč bez DPH)

Přestože je výše uvedený procesor Intel Core i7 zhruba o polovinu dražší než AMD Ryzen 7, dle benchmarkového srovnání (www.cpubenchmark.net) má mírně vyšší výkon AMD Ryzen 7.

Měření výkonu AMD Ryzen 7 1700X v CINEBENCH R15.0:
Porovnání dle cpubenchmark.net a ceny procesoru


U pracovních stanic pro ArchiCAD má na rychlost práce s většími projekty největší vliv právě výkon procesoru.
Je zřejmé, že společnost AMD se s novými procesory vrací do hry a z obnoveného konkurenčního prostředí mohou těžit zejména koncoví uživatelé výkonných počítačů. Pracovní stanice od klasických výrobců (např. HP, Dell) jsou ale zatím stále osazeny prakticky výhradně procesory od Intelu.
Než se objeví nové konfigurace, postavené na procesorech Ryzen, vytvořili jsme speciální nabídku pracovní stanice s výborným poměrem cena/výkon, postavenou právě na osmijádrovém procesoru AMD Ryzen. Jde o skládanou sestavu, otestovanou s ArchiCADem. Záruka je řešena dle záruční lhůty jednotlivých dílů (většinou 2 nebo 3 roky). Níže je uveden odkaz na naši cenovou nabídku. Nabízenou konfiguraci lze po dohodě pozměnit nebo doplnit.

Cenová nabídka na PC s AMD Ryzen 7


Nabízená sestava se cenově pohybuje do 30 tisíc Kč bez DPH. Srovnatelně výkonná značková sestava (HP nebo Dell), osazená podobně výkonným procesorem od Intelu, by vyšla nad 60 tisíc Kč bez DPH.

Ladislav Prodělal, hardwarové oddělení, CEGRA