Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_wp_footnotes_kses_init' not found or invalid function name in /web/htdocs3/cegracz/home/www/wp/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_wp_footnotes_kses_init' not found or invalid function name in /web/htdocs3/cegracz/home/www/wp/wp-includes/class-wp-hook.php on line 308
AD2019 — Cegra

AD2019

ARCHIDAYS 2019

devátý ročník konference proběhl 13. a 14. června 2019 v  Hotel Gustav Mahler v Jihlavě.
Fotografie z celých ADAYS 2019 najdete zde.
Přednášky z workshopů ve formě PDF dokumentů najdete zde.

Program byl následující:

Čtvrtek

09:30 – 10:00 Registrace
10:05 – 16:30 Přednášky a kontaktní stanoviště firem/produktů
18:00 – 23:30 Večerní program

Úvodní slovo10:05 - 10:30 (25min)Tomáš Lejsek (ředitel CEGRA)
Jak bude vypadat BIM spolupráce
Aktuální pohled na vyvíjená softwarová řešení pro zpracování komplexních BIM projektů optikou Graphisoftu a Nemetschek Group
10:30 - 11:15 (45min)Miguel Krippahl
Business Segment Manager GRAPHISOFT
Upoutávky kontaktních stanovišť firem/produktů11:15 - 11:35 (20min)
Přestávka11:35 - 11:55 (20min)
Aktuální stav zavádění BIM v ČR
Seznámení s organizací prací a jak se zapojit do tvorby standardů a metodik.
Proces BIM - cesta k efektivitě a očekávaným přínosům.
Plánované výstupy pro rok 2019 z oblastí: Datový standard stavebnictví, smluvní standard, projektové řízení, pilotní projekty, legislativa.
Klasifikační systém - důležitý klíč k vzájemnému porozumění a sdílení informací. Proces výběru a testování.
11:55 - 12:30 (35min)Jaroslav Nechyba (ředitel Odboru koncepce BIM v ČAS)
BIM v české realitě roku 2019 / projekt zpracovaný v ARCHICADu a DDS-CADu
BIM v ateliéru - programy, které využíváme v projekci
Filozofie zavádění BIM software v ateliéru
Projekt Školní družiny v Bělé pod Bezdězem v Archicadu a DDS-CADu
Tvorba vlastních knihovních prvků v DDS-CADu
Pozitiva a negativa zavádění DDS-CADu v ateliéru
12:30 - 13:05 (35min)Vladimír Slunský (Xappier Architects)
Přestávka - oběd13:05 - 14:15 (70min)
Parametrické BIM navrhování
Představení současných metod navrhování využívajících prostředí Archicadu ve spojení s programy Rhino a Grasshoper. Progresivní architektura si žádá nové koncepty a workflow, kde je nutná kombinace přístupů a programů tak,aby bylo využito maximální možné svobody a kapacity navrhování. Parametrické modelování pomáhá vytvářet komplexní modely, kde nejste otrokem počítače, ale naopak využíváte plné možnosti současného světa digitální architektury.
14:15 - 14:50 (35min)Jiří Železný, Jiří Vítek
VAŠI ARCHITEKTI
ARCHICAD 23 - I
Ukázka klíčových novinek ARCHICADu 23 v oblasti modelování (vylepšené nástroje trám, sloup nebo nový nástroj Prostup), informace o vylepšení prostředí, stávajících funkcích programu a jeho výkonu.
14:50 - 15:25 (35min)Radovan Richtárik
technická podpora CEGRA
Přestávka15:25 - 15:45 (20min)
ARCHICAD 23 - II
Další vylepšení programu a představení nových funkcí a vlastností programů a doplňků s ARCHICADem úzce svázaných - BIMcloud, BIMx a ostatních.
15:45 - 16:20 (35min)Radovan Richtárik, Jan Beneš
technická podpora CEGRA
Rekapitulace dne16:20 - 16:30 (10min)Tomáš Lejsek

Kontaktní stanoviště firem/produktů:

►ARCHICAD 23
►ARCHIFM
►BIMsite.cz projekt
www.bimsite.cz
Projekt BIMsite.cz je obchodní značkou společnosti projectX.cz s.r.o. Poskytujeme komplexní služby pro zavedení a uplatňování metody BIM, prostřednictvím poradenství a vzdělávání, včetně online nástrojů (CDE) provozovaných na vlastní technologické infrastruktuře. (Kontaktní osoba: Ing. Pavel Pour pour@bimsite.cz)
►BIM Technology
www.bimtech.eu
►Construsoft – Tekla
www.construsoft.cz
►DDS-CAD www.dds-cad.cz
Nástroj pro projektování TZB – elektrických, vzduchotechnických, otopných, chladicích a vodovodních i plynových systémů. Program nepotřebuje jiný CAD jako základ. Komunikuje hlavně pomocí formátů ifc a dwg. Lze „kreslit“ výkresy, vytvářet BIM modely a používat technické výpočty podle ČSN EN. Systém je lokalizován do češtiny a obsahuje knihovny s potřebnými prvky.
►DEKSOFT www.deksoft.eu
DEKSOFT je softwarovou divizí společnosti DEKPROJEKT s.r.o. Nabízí BIM řešení ve formě Stavební knihovny DEK a BIM platformy DEK a výpočetní programy zejména pro oblast energetiky, tepelné ochrany budov, akustiky, TZB a oceňování budov. (Kontaktní osoba: ing. Tomáš Kupsa tomas.kupsa@dek-cz.com)
►GEO-5 www.geo5.cz
►MICHNA&PERHÁČ – AxisVM www.mpce.cz
►Odborná rada pro BIM www.czBIM.org
►RHINO-GRASSHOPPER

►SOLIBRI
►TWINMOTION/ARTLANTIS
►3D TISKÁRNY PRŮŠA

Čtvrtek večer:

Recitál Ireny Budweiserové v kostele Povýšení sv. Kříže. Irena Budweiserová vystoupí s kytarovým doprovodem Jakuba Racka. V jejím velmi osobitém a energickém podání uslyšíme spirituály Everytime, Lord Help Me, Nobody Knows, Stranger či Jericho, baladu I Rather Go Blind, Ebenovu miniaturu Zapomeneš a další.

RAUT v Rajské zahradě Hotelu GM s tombolou a soutěží

Nový formát zábavné soutěže, tentokát v týmové variantě. Jako vždy o hodnotné ceny pro vítěze. Vše zůstane zahalené tajemstvím až do představení soutěže v hlavním přednáškovém bloku. O znalosti ARCHICADu ale tentokrát prakticky nepůjde…

Pátek

Začátek workshopů v 9:00. Každý workshop trvá 75 min, následuje pauza 15 min.

workshopzačátkymoderátor
A. Příprava projektu s cílem efektivní práce a koordinace
Počáteční nastavení projektu, samotné šablony nebo pracovního prostředí zajišťující bezproblémovou práci a jednoduchou koordinaci (např. s vazbou na souřadnicový systém S-JTSK). Správa externích datových podkladů a vazba na týmovovou komunikaci.
9:00; 10:30; 13:15Jan Beneš
CEGRA
B. Výměna dat a komunikace v BIM prostředí ARCHICADu, IFC
Datový formát IFC, nastavení exportu vlastností prvků modelu do formátu IFC a jejich přenos, vazba na plánované schéma informací (SNIM - seznam negrafických informací modelu) a praktické využití IFC dat v programu BIMsite.cz
9:00; 10:30; 13:15Radovan Richtárik
CEGRA

Pavel Pour
BIMsite.cz
C. 3D tisk
Díky 3D tiskárnám pro osobní použití se 3D tisk jako takový velmi zpřístupnil. Na workshopu vás seznámíme s možnostmi dnešních tiskáren, s jejich druhy, jednotlivými principy jejich tisku a naučíme vás jak si připravit data pro 3D model, jak vybrat správný materiál a jak model vytisknout. Na workshopu se zaměříme na nejběžněší typ tisku FFF nebo také někdy nazývaný FDM, kdy model vzniká vytvářením vrstvy za vrstvou z roztaveného plastu, ale představíme vám i technologii SLA, kdy model vzniká vytvrzováním fotosenzitivního resinu pomocí UV světla a technologii SLS pri níž je model vytvářen pomocí zapékání jemného prášku laserovým parskem.
9:00; 10:30; 13:15Michal Fanta
Prusa Research
D. 3D scan a zpracování mračna bodů
Praktická ukázka optimalizace mračen bodů pro využití v ARCHICADu. Spolupráce geodeta s architektem (projektantem). Srovnání tradiční spolupráce (email, Úschovna.cz, FTP, dropbox...) s možnostmi využití Teamworku ARCHICADu jako společného datového prostředí.
9:00; 10:30; 13:15Petr Vaněk

Jan Mokrý, Martin Žemlička
Geo-5
E. Klasifikace projektu a jeho příprava pro zpracování podkladů pro rozpočty
Nastavení modelu a způsoby vykazování prvků projektu s cílem vytvořit přesné (z modelu generované) hodnoty počtů, ploch nebo objemů prvků nebo komponent. Způsoby předávání informací ve formě tabulek, IFC nebo BIMx modelu, vazba na vybrané programy pro vypracování rozpočtů.
9:00; 10:30; 13:15David Foud
CEGRA