23. ročník Přehlídky diplomových prací má své oceněné

Přehlídku každoročně pořádá ČKA se záměrem porovnávat úroveň kvality studia na vysokých školách architektury a příbuzných oborů. V letošním ročníku se o ocenění ucházelo 97 diplomantů.

Vítězkou se stala Tatiana Uhríková s urbanisticko-architektonickou studií navrhující konverzi historického městského bloku ve slovinské Lublani, která se v přesahu věnovala obecné problematice zahušťování center měst. Práci nazvanou Konverzia mestského bloku v Ľubľani obhájila na Fakultě architektury Vysokého učení technického v Brně a vypracovala pod vedením Vítězslava Nového.

Zvláštní cenu Cegry obdržel Jakub Kuchař za práci Fragmentovaná galerie, kterou vedl na Fakultě architektury ČVUT v Praze Štěpán Valouch. Porotci na projektu, jenž se věnuje návrhu venkovní galerie v prostoru trojice bastionů sv. Václava, sv. Benedikta a Panny Marie v severním předpolí Pražského hradu, ocenili „koncept a zvolenou roztříštěnou – fragmentovanou – formu galerie, která má potenciál definovat veřejný prostor a jejíž exponáty se stávají jeho samozřejmou součástí.“ Podle poroty „v ostudně osiřelém torzu kulturní památky autor nechává vidět zárodek kultivace města v širším měřítku.“

Více na https://diplom.ky/

Přehlídku zhodnotil i předseda ČKA Jan Kasl

Jakub Kuchař (vpravo) převzal cenu Cegry od jejího ředitele Tomáše Lejska