ARCHICAD a COBie

Novinky 14. 11. 2018

Graphisoft uvolnil příručku pro práci s COBie standardem, aktualizovanou pro ARCHICAD 22. Součástí příručky jsou soubory šablon pro ARCHICAD.

Přínosy:

  • COBie (Construction-Operations Building information exchange) je specifikace dat pro přenos informací mezi konstrukčním modelem a systémy pro facility management. Určuje společnou strukturu dat pro výměnu informací o nových a stávajících objektech, budovách a infrastruktuře. Tabulka COBie mapuje podmnožinu IFC schématu týkající se správy budov. ARCHICAD využívá svých možností pro práci s IFC formátem pro vytváření datových výstupů, které lze snadno převést do COBie dokumentace. COBie standard je ve Spojeném království povinný pro vládní projekty a často je požadovaný v USA a Austrálii. V ČR je často vyžadován u projektů, na kterých se podílejí subjekty z těchto zemí.
  • Naposledy publikovaný průvodce COBie byl k dispozici pro ARCHICAD 19 a od zavedení Vlastností ARCHICADu a Správce vlastností / klasifikací se některé jeho části staly zastaralými. Nová příručka pomůže nastavit projekt v ARCHICADu 22 tak, aby byl 100% COBie kompatibilní. Sada obsahuje šablonu ARCHICAD ve formátu PLN s vlastnostmi souvisejícími s COBie, klasifikačními systémy (Uniclass 2015 nebo Omniclass) a exportním IFC převodníkem. GRAPHISOFT sice poskytuje pouze šablony pro Uniclass 2015 a OmniClass, ale jakýkoli jiný klasifikační systém lze dle příručky do projektu zahrnout.

Více informací a odkaz ke stažení >>