Integrované projektování a Archicad 24

Novinky 16. 7. 2020

Skupina Nemetschek oznámila zásadní posun paradigmatu ve stavebnictví „integrované projektování“ a Graphisoft představil Archicad 24.

Integrované navrhování

Nové softwarové řešení umožňuje revoluční změnu ve způsobu spolupráce mezi architekty, projektanty a statiky. Na vývoji systému spolupracovaly GRAPHISOFT, SCIA a RISA.

Podle posledních studií vzrostla produktivita stavebnictví za posledních 20 let pouze o jedno procento ročně. V důsledku toho stavební průmysl zaostává daleko za ostatními sektory. Ve většině projektů navíc dochází k překročení nákladů nebo nedodržení termínů. Nedostačující navýšení produktivity jsou částečně způsobeny neefektivní spoluprací navazujících profesí. Během zpracování projektu je v současné době 30% času věnováno koordinaci mezi architekty, projektanty, TZB specialisty, energetickými experty a dalšími.

Integrované prostředí bylo vyvinuto pro ty, kteří potřebují skutečnou a efektivní spolupráci mezi architekty a inženýry. Systém umožňuje integrovaným způsobem pracovat na jednom BIM modelu, udržovat jeho synchronizaci prostřednictvím multidisciplinárního týmového prostředí a pomocí sdíleného modelu a konstrukčního centra pomoci při rozhodování o návrhu. Platforma pro spolupráci umožňuje každému členovi týmu přístup k nejnovějším informacím a na základě parametrů autorizace sdílet komentáře a návrhy a upravovat model. Každá změna je sledována, takže každý člen týmu může pochopit cestu geneze projektu. Více informací najdete zde.

Archicad 24

Archicad 24 přichází s řadou nových technologií. Některé souvisejí s integrovaným projektováním, všechny se zaměřují na zvýšení efektivity práce. Více o Archicadu 24 najdete zde. Pro Česko bude lokalizovaná dvacetčtyřka uvolněna 8. října.